Seuraavana päivänä hyppäsin taas mopedin selkään, tälläkertaa suunta oli Ba ho vesiputoikset vajaa 30kilsaa kaupungista poispäin. Viimeksi körötellessäni olin grillannut käsivarteni t-paita rajaan saakka joten vaihdoin tälläkertaa vaimonhakkaajan päälle jotta saisin loppuosan käsistä kypsennettyä, näin myös kävi. Vajaa tunnin jälkeen käänyin ensin paikallisten opastamana harhaan ja ajelin pitkin riisipellon syrjiä, lopulta kääntyen takaisin. kaiken harhailun jälkeen kuitenkin löysin loppujen lopuksi paikan josta piti kääntyä. Matka taittui ensin junaradan ylittämällä ja hetken sitä seuraamalla, kunnes saavuin pieneen kylään. Tie rupesi olemaan aikamoista pirunpeltoa ja sainkin olla varovainen että en puhkonut mopedistani renkaita heti ensimetreillä. Kylästä saamiani neuvoja noudattaen Käänyin yhä vain pienemmälle tielle/polulle ja muutaman kilometrin jälkeen saavuinkin ihmeen kaupalla perille. Jätin mopon parkkiin ja käpyttelin kilometrin verran kunnes saavuin putouksille. Valitettavasti putoukset olivat suht vaatimattomia sillä joen pinta oli kuivuuden takia todella alhaalla, mutta kiipeilyä ja äherrystä riitti senkin edestä. Putoukset jaottuivat kolmeen portaaseen, liaanien verhotessa kallion vieriä. Nyt kun joen pinta oli todella alhaalla, näkyi kalliolla iso määrä erikokoisia hiiden kirnuja, sekäniiden alkuja. Takaisin menomatka sujui onneksi ilman eksymisiä. Sen sijaan kun pääsin kaupungin laitamille, huomasin ajokkini kulkevan melkein pelkillä bensahöyryillä. Jonkun aikaa harhailtuani löysin kuitenki bensiksen josta sain tarpeeksi menovettä selvitäkseni loppupäivän. Ilta alko hämärtää ja kaupunki täyttyi neon valojejen loisteesta kun ajelin takaisin hotellille. Meneillään oli myös jonkin laiset festarit ja rantatie olikin osin suljettu liikenteeltä joka aiheutti ongelmia navigoinnissa. Käytyäni hotellilla ja syömässä massun täyteen, päätin ajella rantaan. Öinen maisema oli kaunis ja rantaa asuttivat pääosin paikalliset nuoret pariskunnat kuhertelemassa varjoissa keltaisten katuvalojen ja neon kylttien valaistessa merta. Kaiken kaikkiaan erittäin mukava päivä :)
perjantai 7. kesäkuuta 2013
Easy riding
Seuraavana päivänä hyppäsin taas mopedin selkään, tälläkertaa suunta oli Ba ho vesiputoikset vajaa 30kilsaa kaupungista poispäin. Viimeksi körötellessäni olin grillannut käsivarteni t-paita rajaan saakka joten vaihdoin tälläkertaa vaimonhakkaajan päälle jotta saisin loppuosan käsistä kypsennettyä, näin myös kävi. Vajaa tunnin jälkeen käänyin ensin paikallisten opastamana harhaan ja ajelin pitkin riisipellon syrjiä, lopulta kääntyen takaisin. kaiken harhailun jälkeen kuitenkin löysin loppujen lopuksi paikan josta piti kääntyä. Matka taittui ensin junaradan ylittämällä ja hetken sitä seuraamalla, kunnes saavuin pieneen kylään. Tie rupesi olemaan aikamoista pirunpeltoa ja sainkin olla varovainen että en puhkonut mopedistani renkaita heti ensimetreillä. Kylästä saamiani neuvoja noudattaen Käänyin yhä vain pienemmälle tielle/polulle ja muutaman kilometrin jälkeen saavuinkin ihmeen kaupalla perille. Jätin mopon parkkiin ja käpyttelin kilometrin verran kunnes saavuin putouksille. Valitettavasti putoukset olivat suht vaatimattomia sillä joen pinta oli kuivuuden takia todella alhaalla, mutta kiipeilyä ja äherrystä riitti senkin edestä. Putoukset jaottuivat kolmeen portaaseen, liaanien verhotessa kallion vieriä. Nyt kun joen pinta oli todella alhaalla, näkyi kalliolla iso määrä erikokoisia hiiden kirnuja, sekäniiden alkuja. Takaisin menomatka sujui onneksi ilman eksymisiä. Sen sijaan kun pääsin kaupungin laitamille, huomasin ajokkini kulkevan melkein pelkillä bensahöyryillä. Jonkun aikaa harhailtuani löysin kuitenki bensiksen josta sain tarpeeksi menovettä selvitäkseni loppupäivän. Ilta alko hämärtää ja kaupunki täyttyi neon valojejen loisteesta kun ajelin takaisin hotellille. Meneillään oli myös jonkin laiset festarit ja rantatie olikin osin suljettu liikenteeltä joka aiheutti ongelmia navigoinnissa. Käytyäni hotellilla ja syömässä massun täyteen, päätin ajella rantaan. Öinen maisema oli kaunis ja rantaa asuttivat pääosin paikalliset nuoret pariskunnat kuhertelemassa varjoissa keltaisten katuvalojen ja neon kylttien valaistessa merta. Kaiken kaikkiaan erittäin mukava päivä :)
Lähettänyt FrogNinja klo 9.27 1 kommenttia
Tunnisteet: Aasia, Auringonnousu, Ba ho waterfalls, Nha trang, Reissu, reppureissu, Vietnam
Good morning Vietnam!
Lensin ensin singaporeen, jossa odotin kuutisen tuntia jatko
lento Ho chi minhniin. Lentokentästä mainittakoon että on isoimpia ja hienoimpia
kenttiä missä oon tähän asti käynyt, jopa tupakki paikkaa koristi puutarhamainen
kompleksi. Saavuin yön vietettyäni singaporessa kentällä, aikaisin aamulla vietnamiin
ho chi minh cityyn. Kaava oli perinteinen: Selvitä paikallisen valuutan vaihtokurssi,
tingi itsellesi taksi, etsi budjettiin sopiva majoitus. Nämä asiat hoidettuani käppäilin
ympäri kaupunkia ja otin samalla selvää mihin suuntaisin seuraavaksi, oluen ja ruuan
äärellä luonnollisesti. Olin odottanut vietnamilaista ruokaa, aivan törkeen hyvää.
toisin kuin perinteinen filippiiniläinen ruoka, välttävän hygeienian ja sianverikastikkeiden
ja muiden ällötystensä kanssa. Älä käsitä väärin, pidän filippiineistä todella paljon,
mutta maan perinteinen ruoka vaan sattuu olemaan pahaa.hommasin itselleni matkatoimistosta(Täällä
kaikki tapahtuu niiden kautta) lipun Nha trangiin. Ho chi minh on suuruudestaan
ja ihmispaljoudestaan ihan mukava metropoli, jos metropoli voi koskaan täysin sellainen
olla. Illalla kiipesin salaa tikkaita pitkin 10kerroksisen hotellin katolle ja räpsin
kuvia öisestä kaupungista, hiippailin katolla kuin pieni lapsi karkkivarkaissa,
piristävä pieni jännitys momentti. Seuraavana päivänä kävin metsästämässä itselleni
paikallisen prepaid liittymän ja odottelin illalla lähtevää bussia. Alunperin ajattelin
että olisin matkustanut vietnamissa pääasiassa junalla sen ollen edullinen ja mukava
vaihtoehto ja raiteet kulkevat halki koko maan. Idea kuitenkin kaatui siihen että
paikalliset tiedostavat saman ja tuhannet ihmiset jonottavat jokapäivä junalippuja
terminaaleissa. Junalla liikkuminen rajoittaisi myös spontaanista vapautta sillä
lippuja on erittäin vaikea saada viimetingassa, täällä viimetingassa tarkoitaa 2-3
päivää etukäteen.. Illalla odotin bussia matkatoimiston edessä ja leukani oli tipahtaa
katuun. Sleaping bus 2013! nuo nukkuma bussit ovat muutuneet huomattavasti parempaan
suuntaan kuin viimeksi sellasella kolmisen vuotta sitten matkustu. ks. kuva. Saavuin
seuraavana aamuna Nha trangiin. syötyäni ja saatuani katon pääni päälle, vuokrasin
gestarin väeltä skootterin. Lähdin ajelemaan kohti apina saarta, kunhan ensin selvitin
kaupungin kaoottisen liikenteen koukerot. Vajaa parinkymmenen kilometrin matka taittui
oikein mukavasti kauniissa vuoristo maisemassa. Välillä pysähdellen räpsimään kuvia.
Satamaan saavuttuani huomasin että olin saanut oikein mallikkaan katkarapurusketuksen
ajaessani. Parinkymmenen minuutin venematkan jälkeen astuin laituriin. Lähdin kävelemään
pitkin saarta ja pian tulikin jo ensimmäiset apinat vastaan. Olivat oikeen kuvauksellisia
ja vietinkin muutaman tunnin räpsien ison kasan ruutuja. pääsin uualla lahjomatta
erittäin lähelle noita sulostuttajia kun hissukseen liikuin. Apinoita oli joka paikassa,
ja etenkin vauva-apinat sulattivat sydämmeni täysin. Paikallisten mukaan saarella
asuu noin. 1500 apinaa, meikäikäläinen näki niistä ehkä korkeintaan parisataa. Kävin
myös kiipeilemässä toisella puolella saarta joka oli täynnä korkeita ranta kallioita
ja joka avasi kauniin näkymän merelle.
Singaporen kentan tupakki paikka |
kamera 2.0 |
Ho chi minh yolla |
Sleeping buss |
ratsuni mun |
hylattyja long houseja? |
apina saari |
niin sulonen apina vauva! |
Lähettänyt FrogNinja klo 9.27 1 kommenttia
Tunnisteet: attractions, Ho chi minh city, Nha trang, Reissu, reppureissu, Vietnam, Viidakko
Tilaa:
Blogitekstit (Atom)